Preskoči na glavni sadržaj stranice

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.

Drugi festival "Svi smo mi nahero"

Programski vatromet sa snažnim potpisom nezavisne umjetničke scene

test image

FESTIVAL KOJI KVART ČINI UZBUDLJIVIM MJESTOM

Nakon prošlogodišnjeg uspješnog 'porinuća' drugo izdanje festivala Svi smo mi nahero ponovno stiže u Maksimir s prvim danima proljeća, a raskošnu i nesvakidašnju programsku lepezu koja isprepliće izvedbenu, glazbenu, i vizualnu umjetnost s fokusom na nezavisnu umjetničku scenu, u četiri puna dana i večeri, od 21. do 24. ožujka ugostit će Centar za kulturu i informacije Maksimir (CKIM)

Festival Svi smo mi nahero iza kojeg umjetnički i organizacijski suvereno stoji profesionalno-bračni par - kazališna redateljica Rajna Racz i glazbenik Marin Živković - namijenjen je svima, a osobito djeci i mladima, kojima cijeli spektar edukativno-kreativnih radionica i aktualno intrigantnih predstava pruža priliku da kvalitetno provedu svoje vrijeme i usvoje različite kulturno-umjetničke prakse, promišljajući pritom o budućnosti, odrastanju, prirodi i umjetnosti.

Festival svoja vrata otvara u četvrtak 21. ožujka, kada u Velikoj dvorani CKIM-a u Švarcovoj 18 u 20 sati scenu 'okupira' vrlo važna suvremena plesna predstava O Rozoj budućnosti Ane Kreitmeyer i Zrinke Užbinec koja promišlja pojam prilagodbe u kontekstu plesne solo izvedbe, kao umjetničkog odgovora na životne izazove koje donose stalne mijene i nestabilnosti. 

Festivalski petak posvećen je edukaciji, djeci i svemiru, pa roditelje i njihove mališane, nakon posla i škole za kreativan početak vikenda, 22. ožujka u 17 sati u maloj dvorani CKIM-a očekuje glazbena radionica Svemirski zvukopis (6+) koja podučava djecu o zvuku planeta i svemira. Djeca će stvarati pjesmu inspiriranu svojim iskustvom slušanja svemira i suodnosa svemira i glazbe. Nakon radionice,  u 18 sati, roditelji i djeca će imati jedinstvenu priliku pogledati predstavu Koji*a si ti planet*a? (4+) i doživjeti participativnu plesnu instalaciju s elementima suvremenog cirkusa, s vrlo snažnom audio-vizualnom atmosferom koja koristi somatski pokret, improvizaciju, ambijentalni zvuk i imerzivnu scenografiju.

Vikendaški 'programski kolačić' festivala zaslađen je participativnim umjetničkim praksama za mlade, svestranim radionicama te predstavi koja propituje poziciju umjetnosti u današnjem društvu. Proljetna subota namijenjena je istraživačima. Svi mladi glazbenici željni znanja i novog iskustva mogu sudjelovati na radionici Jazz standarda i glazbene improvizacije koja starta u 11 sati u maloj dvorani CKIM-a, a vodi je Marin Živković, saksofonist i skladatelj, osnivač glazbene škole Ahaceda te glazbenik u poznatim bendovima poput Mary May i Porta Morta. Ova radionica namijenjena je svim instrumentalistima (puhači i gudači)  i treba ponijeti vlastiti instrument.

Zatim slijedi vatromet kreative - Radionica kolaža u 14 sati koju vodi etablirana umjetnica i art-terapeutkinja Tara Beata Racz te originalna edukativno-umjetnička radionica o tehnici Prirodnog bojadisanja u 17 sati, gdje će polaznici upoznati različite tehnike bojanja pomoću biljaka i bojati svoju platnenu torbu koju mogu ponijeti kući za uspomenu i daljnje korištenje.

Intenzivnu subotu u 20 sati zatvara predstava za mlade u produkciji Kuće Nahero, Empiria Teatra i Aplauz Teatra pod imenom Predstava koju želimo gledati koja na vrlo duhovit i zanimljiv način uključuje publiku da promisli o poziciji umjetnosti danas. Tematizirana kao ljubavni odnos, mladi izvođači na sceni se u kazalište iznova zaljubljuju i odljubljuju, njime se fasciniraju, idealiziraju ga i razočaravaju se. Oni su istraživači koji beskompromisno uplovljavaju u problem vlastite umjetnosti i njezina značenja u konzumerističkom društvu.

Festivalska nedjelja 24. ožujka živjet će u znaku ekologije i glazbe, a dobrodošli su i roditelji i djeca. Tako u goste festivala Svi smo mi nahero stižu još dvije fantastične radionice za djecu te kultna predstava Teatra Poco Loco Pocoloco Orkestra.

U 11 sati započinje radionica Šteta baciti (4+) Teatra Empiria na kojoj dvoje glumaca s djecom izrađuje lutke životinja od otpadnih materijala te ih uči animirati uz glazbenu pratnju. Potom u 15 sati slijedi jedno od najvažnijih događanja za djecu - Tajno šumsko društvo (5-8) , projekt multimedijalne umjetnice Ane Zubak koji obožavaju svi roditelji iz Zagreba, a najmlađe uči povezanosti igre i prirode kroz istraživanje i aktivaciju svih osjetila te koristeći materijale koje polaznici sami pronalaze u neposrednom okolišu.

Festivalski 'zastor' za ovu godinu zatvara velika zajednička fešta u 17 sati kada u goste stiže Teatar Poco Loco, sa svojim Orkestra Pocolocom, jedinstvenim projektom na trenutačnom repertoaru dječjih kazališta. Šesteročlani bend predstavlja se klincima i klincezama pjesmom Otključ otključ, te poziva sve na glazbeno-scensko putovanje uz pjesme o likovima iz bajki: Crvenkapica, vuk, tri praščića, vještica, Mala sirena, Palčica, Ružno pače, Princeza i žabac, Mačak u čizmama. Uz pjesmu, ples i interakciju, djeca upoznaju vrijednosti kao što su hrabrost, iskrenost, empatija i ludo se zabavljaju.

Organizatori posebno pozivaju učenike osnovnih i srednjih škola te glazbenih škola i studente na ovaj festival jer su radionice i sadržaji prilagođeni upravo mladima kako bi se aktivno uključili u proces stvaranja umjetnosti te promišljali različite izvedbene forme na nezavisnoj sceni.

Ulaz na sva događanja je slobodan, ali je potrebno što prije rezervirati svoje mjesto za radionice i najaviti se za predstave na e-mail uonahero@gmail.com.

www.kucanahero.com

Organizator festivala je Umjetnička organizacija Nahero, u partnerstvu s Centrom za kulturu i informacije Maksimir.

Program je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba.

Povezane objave

19.11.2024.19:00 195,00 €

Tečaj fotografije

Osnove fotografije | portret, moda, produkt, hrana | Upis završenog programa u E-radnu knjižicu